İstanbulspor: Temiz futbolun temelini atmaya davet ediyoruz!

Türkiye Futbol Federasyonu’nun seçim tarihini 18 Temmuz olarak açıklamasının ardından İstanbulspor’dan bir açıklama daha geldi. Başkan Ecmel Faik Sarıalioğlu’nun imzasıyla paylaşılan metinde diğer kulüplerin erken seçim tarihi için izin vermesi istendi.

İstanbulspor’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kamuoyunun malumu olduğu üzere İstanbulspor A.Ş. delegeleri olarak bizler mevcut TFF Başkanının tek aday olarak girdiği ve seçildiği her iki genel kurulda, boş oy kullanmak suretiyle süregelen tepkimizi daha seçim zamanından başlayarak gösterdiğimiz gibi, bu duruşumuzu bulunduğumuz her ortamda TFF Başkanını istifaya davet ederek devam ettirmekteyiz. Bu tepkimizin en önemli yansıması olan ‘Doğru tektir’ anlayışımızın haklılığı; gerek 16.04.2024 tarihinde gerçekleştirilen Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında varılan görüşler, gerekse diğer liglerde yer alan kulüp delegeleri tarafından ileri sürülen tepkilerden çok net anlaşılmaktadır. Bu surette, TFF Statüsünden kaynaklı demokratik hakkımız olan “Olağanüstü Seçimli Genel Kurul” talebine yönelik şu ana kadar imza vermiş olan 100’den fazla Genel Kurul delegemizi, bizlerle aynı yolda yürümeye karar vermiş oldukları ve bu şekilde Türk Futbolunu içinde bulunduğu kaotik ortamı düzeltme gayemize katıldıkları için tebrik ediyor ve kendilerine teşekkürü bir borç biliyoruz. Yine mevcut TFF Yönetimi ile diyalog kapısının kapanmaması gerektiğine dair görüş bildiren Kulüplerimizin görüşüne saygı duyduğumuz gibi; TFF Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nun en geç Haziran ayının ilk haftasında yapılmasına dair vardıkları mutabakattan dolayı da ayrıca tebrik etmek isteriz. Bu kulüplerimizin, iyi niyetli olarak bu kaotik ortamı ortadan kaldıracak ‘TFF Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nun en geç Haziran ayı içerisinde gerçekleştirebileceklerine ilişkin görüşlerini gerçekleştirmek için; TFF ile yapılacak olan toplantıda aynı iyi niyetle karşılaşmalarını temenni etmekle birlikte; bu iyi niyetin ortaya koyulmaması durumunda imza veren çoğunluğun yanında olacaklarını belirtmiş olmaları bile, Kulüplerimizin birlikteliklerini ortaya koyma adına büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte; üzülerek şahit olduğumuz bir diğer durumu da kamuoyu ile paylaşmak zorunluluğu bulunmaktadır. Alt liglerde devam eden şampiyonluk, playoff ve düşme mücadelelerini sürdüren bazı kulüplerimiz, en başından beri savunduğumuz TFF’nin güven vermeyen tutumundan kaynaklı olarak; bu temiz mücadelelerine gölge düşmesinden çekindiklerini belirtmektedirler.

Yine alt liglerde yer alan kulüplerimize, TFF Yönetim Kurulu üyeleri tarafından 2024/2025 sezonuna ait mali taahhütlerde bulunulduğuna dair iddiaları da ibretle takip etmekteyiz. Bu hareket tarzının kulüpler arasındaki birliği bozarak; ‘böl yönet’ taktiğini uygulama amacı taşıdığı aşikardır. En başından beri düğmelerini yanlış ilikleyerek hareket eden bu anlayışın; yolun sonunda kendi hatalarından ders alacağını düşünmek de, en basit tabirle saflıkla açıklanabilecektir. 16.04.2024 tarihli Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı sonrasında yapılan açıklama uyarınca; tüm kulüplerimizin, en başından beri muhalif duruşunu sergileyen ve bu nedenle TFF tarafından cezalandırılan İstanbulspor A.Ş. ile aynı doğruya tek demeleri, alt liglerde yer alan ve çekinceleri olan kulüplerimiz için de örnek olmalıdır. Yıllardır Genel Kurullarda, kendilerine değer verilmediğinden ve görevlerinin sadece el kaldırıp indirmekten ibaret olduğundan şikayet eden tüm delegelerimizi, bu sorumluluğu alarak, Türk Futbolunu içinde bulunduğu kaotik ortamdan çıkarmak için ellerini taşın altına sokmaya çağırıyoruz. Bu çağrımızın ana nedeninin de; halihazırda 100’den fazla olan imzaların yeterliliğini sağlamak olmadığını, asıl amacın öncelikle Türk Futbolunu bu hale getiren zihniyetin seçildiği imza sayısından daha fazla imza ile uğurlayarak, hepimiz için tertemiz bir sayfa açmak olduğunu hatırlatmak isteriz. Kaldı ki; İstanbulspor A.Ş. olarak gayemiz, “Gün Bugündür” prensibi ile Türk Futbolunun tekrar bu noktalara gelmemesi adına 326 Genel Kurul Delegemizin tamamının bu önemli gayemizi paylaşarak yeni yönetimlere de Türk Futbolunun asıl sahibinin kimler olduğunun hatırlatılmasıdır. Bu nedenle TFF Genel Kurul Delegeleri olarak; Türk Futbolunun en büyük karar organı sıfatımızın hakkını vermemiz ve rekor sayıda imza ile mevcut durumdan ne kadar rahatsız olduğumuzu kamuoyuna göstermemiz gerekmektedir. Hepinizi bu önemli görevi yerine getirmeye ve önümüzdeki temiz futbolun temelini atmaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x